Karavan

Çekme Karavan mı Motokaravan mı? Artıları Eksileri Neler?

Çekme karavan mı motokaravan mı

Çekme karavan mı Motokaravan mı? Hangisini alacağınızdan emin değil misiniz? Bu sıkça arada kalınan bir karar ve tatil anlayışınıza göre değişir. Sizin için hangisinin uygun olduğuna karar verebilmeniz için ikisini de artı ve eksileriyle kıyaslamaya çalışacağız.

Bu iki karavan tipi arasındaki temel farklılıklara hızlıca bir göz atalım;

Çekme Karavan

Bu karavan tipi, genel olarak çekilerek (bir motorlu araç ile) bir yerden diğerine taşınabilen, haftasonu kampları ve kısa geziler şeklinde yaşam tarzını benimseyen insanlar için biçilmiş kaftan. Bu karavan kategorisi, sökülebilir ve ufak olması günü birlik kampçılar, haftasonu kampları ya da yakın mesafeler için vazgeçilmezdir.

İnternet sitelerini biraz dolaştığımızda çoğunluğun tercihinin çekme karavan olduğunu görüyoruz. İnsanların bir motokaravan yerine bir çekme karavan seçmesinin en büyük iki sebebi fiyat ve pratiklik. Bir çekme karavanı arabanızın arkasına takıp kampa geziye gitmek kolaydır. Motokaravanda gittiğiniz yere oldukça büyük ve hantal bir araçla gitmek zorundasınızdır.

Süpermarkete gitmek gibi küçük şeyler için bile seyahat ederken pratiklik önemlidir. Arabayla markete gitmek, aynı yolculuğu bir motokaravanda yapmaya çalışmaktan çok daha kolaydır. Motokaravanlar daha büyük park yerleri gerektirir ve özellikle ülkemizde her zaman her yerde park yeri bulmak kolay değil.

Bu pratiklik, biraz dolaşmaya çıktığınızda da önemlidir. Sonuçta yola çıkmanın amacı temelde bu değil mi? Pek çok ilgi çekici yer, kasaba ve köy yolu, büyük motokaravanlar ile gezmek için çok elverişli değildir ve koca bir karavanla etrafı gezmeye çalışmak biraz zor olabilir.

Ne yazık ki çekme karavanların da eksileri var. Birincisi, özellikle geri geri gitmek istediğinizde manevra yapmak biraz tecrübe gerektiriyor. İkincisi, hafif tasarımları nedeniyle yanınıza alabileceğiniz ağırlık ve eşya miktarı sınırlıdır.

Çekme karavan mı motokaravan mı

Çekme Karavan Artıları, Çekme Karavanın Avantajları

Motokaravan yerine çekme karavana sahip olmanın bazı belirgin avantajları vardır. En büyük avantajlardan bazıları şunlardır:

 • Çekme karavan fiyatları hem motokaravanlardan düşüktür hem de işletme maliyetleri daha ucuzdur.
 •  Etrafı keşfe çıkabilmeniz için yanınızda bir aracınız olur bu da size pratiklik ve mobilite katar.
 •  Çekme karavanlar her zaman motokaravan satın almaktan daha ucuzdur; kendi aracınızı kullanırsınız ve bu nedenle yeni bir araç maliyeti yoktur. Yeni, yüksek özellikli bir motokaravan 300-400 bin TL arasında bir miktara mal olacak. Yine, yüksek özellikli bir çekme karavana bu fiyatın yarısından da düşük bir maliyetle sahip olabilirsiniz.
 • 750 kg altı çekme karavan sahibi iseniz, B sınıfı ehliyet ile kullanılabilirsiniz. Ayrıca trafik sigortası, muayene, vergi gibi gereksinimlerini yoktur. Ruhsata işli bir çeki demiri bulunan aracınızın arkasına takıp trafiğe çıkabilirsiniz. Dilerseniz ekstra olarak kasko yaptırabilirsiniz. 750 kg üzerindeki karavan için ehliyet konusunu ilgili yazımızda detaylıca anlattık.
 • Günlük kullandığınız arabanız ile çekme karavan kullanacağınız için, ekstra bir araç için sigorta muayene bakım vs gibi yürütme maliyetleri ödemezsiniz.

Çekme Karavan Eksileri, Dezavantajları

 • Çekme Karavan için bir araca ihtiyacınız var. Motoru küçük bir araç ile büyük bir çekme karavan çekemezsiniz. Aracınızın motor gücüne bağlı olarak karavan büyüklüğünü seçmelisiniz.
 • Çekme Karavan için çeki demirine ihtiyacınız var. Ama MO Karavan’ın Çeki Demiri Hediye Kampanyası ile bunu artık dert etmenize gerek yok. Detayları instagram hesabımızda paylaşacağız.
 • Çekme Karavan ile geri geri gitmek için, manevra yapmayı öğrenmeniz gerek.

Motokaravan

Bu karavan tipi, bir araç motoruyla birlikte yaşam alanı sunan yapıdadır. Karavanlar, kamyonet panelvandan dönüştürülen motokaravanlar ve alkovenli karavanlar da bu kategoriye dahil edilebilir. Motokaravanların iç hacimleri daha büyüktür, daha fazla eşyayı beraberinizde taşıyabilirsiniz. Fakat bu pratik ve mobiliteden ödün vermeniz anlamına gelebilir. Aynı zamanda motokaravanlar çekme karavanlara göre nispeten maliyetlidir diyebiliriz.

Motokaravan kullanmanın bir avantajı da nispeten daha yüksek hız limitine sahip olmaktır. Çekme karavan ile çoğunlukla 80km gibi bir hız limitine sahip olursunuz. Ayrıca motokaravanlar tasarıma göre değişkenlik gösterse de Ducato Karavan ya da alkovenli karavan gibi modeller için depolama alanı daha fazladır.

Ayrıca motokaravan için ekstra bir araca ve çeki demirine ihtiyaç duymamanız da bir avantaj.

Çekme karavan mı motokaravan mı

Motokaravan Artıları

 • Çeki demirine ihtiyaç duymazsınız.
 • Daha fazla depolama alanına sahip olursunuz.
 • Daha yüksek hız limitine sahip olursunuz.
 • Uzun süreli kamplar için daha elverişlidir.

Motokaravan Eksileri

 • Motokaravan fiyatları çekme karavandan fazladır ve işletme maliyetleri yüksektir.
 • Gündelik kullandığınız otomobilinize ek olarak sigorta muayene vergi ve bakım gibi yürütme maliyetleri bütçenizi yorabilir.
 • Park sorunları yaşayabilirsiniz.
 • Etrafı keşfe çıkmak istediğinizde büyük bir araçla dolaşmak zorundasınızdır. Bu da mobiliteden ödün vermek anlamına gelebilir.

Çekme karavan mı motokaravan mı

Motokaravan mı Çekme Karavan mı? Nasıl seçim yapmalıyım?

Karavan almaya karar vermeden önce makalemizdeki artı ve eksileri ile çekme karavan ve motokaravan karşılaştırmasını okuyup, aşağıdaki soruları kendinize göre cevaplayarak doğru karar verin.

 • Karavan için ayırdığınız ortalama bütçe nedir?
 • Karavanınız ile hedef konuma ulaştıktan sonra yerleşik bir kamp mı yapacaksınız yoksa karavanı bırakıp aracınızla rahatça gezmek mi istersiniz?
 •  Çoğunlukla karavan parkları ya da kamp alanlarında mı konaklayacaksınız yoksa doğada mı olmayı düşünüyorsunuz?
 • Kaç kişi kullanmayı düşünüyorsunuz?
 • Genellikle kaç günlük kamplara çıkmayı düşünüyorsunuz?
 • Ne kadar sıklıkla karavanı kullanmayı düşünüyorsunuz?
 • Aldığınız motokaravanı sürebilecek misiniz?

İlgili Mesajlar