Karavan

Karavan Vergisi 2023 Yılında Ne Kadar?

Karavan Vergisi 2021 Karavan Vergisi Ne kadar? Çekme Karavan vergisi Motokaravan Vergisi

Karavan vergisi 2023 yılında güncel fiyat, karavan vergisi ne kadar sorusunun cevabını bu makalede bulabilirsiniz. Vergiler karavanın kaç yılında üretildiği, motorunun hacmi ve toplam ağırlığına bağlı olarak değişir. Bu yüzden karavan vergisini motokaravan vergisi, çekme karavan vergisi olarak iki başlık altında anlatmak daha doğru olacaktır.Bu yazıda aynı zamanda 750 kg altı çekme karavan ve diğer karavanlar arasındaki farktan da kısaca bahsedeceğiz.

Çekme Karavan vergisi

750 kg üstü ya da 750 kg altı çekme karavan vergisi 2023 yılı itibari ile de değişiklik göstermeyip 0TL’dir. Yani herhangi bir çekme karavanınız var ise, otomobiliniz için ödediğiniz vergi dışında herhangi bir vergi ödemezsiniz.

Çekme karavanları ağırlıklarına göre ayrı ayrı incelememizin bir sebebi var. Aralarında ehliyet gereksinimi gibi ayrımlar bulunmaktadır. Çekme karavan çeşitleri arasındaki farkları karavan için ehliyet hakkında bilgiler verdiğimiz yazımızda ayrıntılı şekilde bulabilirsiniz.

Motokaravan Vergisi

Resmi gazetedeki Motorlu Taşıtlar Genel Tebliği’ndeki tarifeye göre karavan vergisi 2023 yılında da aşağıdaki tablodaki gibidir. Fakat bu tablo size karışık geldiyse, biz karavan severleri ilgilendiren kısımları özet şekilde yazının devamında paylaşacağız.

Motokaravan vergisi motorunun hacmi (CC) ve üretim yılı, vergi ücretlerinin düzeyi konusunda önemli miktarda etkilidir. Ve yasal düzenlemeler, karavan vergi oranlarını yıldan yıla değiştirir ve bu ücretleri devlet belirler. Vergi dışındaki bir diğer konu da motokaravanda trafiğe çıkma şartı olan karavan ruhsatı konusudur. Karavan ruhsatı ile ilgili bilgilere yine blog makalelerimizden ulaşabilirsiniz.

Karavan Vergisi 2023 Karavan Vergisi Ne kadar? Çekme Karavan vergisi Motokaravan Vergisi

Resmi gazetede bildirilen Motorlu Taşıtlar Vergisi Genel Tebliğinde, 01.01.2023 tarihinden itibaren Panelvan Motorlu Araçlar ya da Motokaravan vergisi Yukarıda iliştirdiğimiz tablodaki gibi sınıflandırılmaktadır. Motokaravanların senelik olarak karavan sahibinden alınan vergiler, karavan üretim yılına göre değişiklik gösterir. Yazımızın üst kısımlarını gözden kaçıranlar için çekme karavanların vergi ödemediğini hatırlatalım. Çekme karavanlar muayene ve ruhsata işli çeki demiri gereksinimi dışında bu tarz işlemlerden sorumlu değiller.

Motokaravan vergisi 2023 yılında da değişim gösteremeden motor hacmi üzerinden ayrılmaktadır. Motor Hacmi 1901 cm3’ten küçük ve büyük olarak ikiye ayrılmaktadır. Daha sonrasında belirleyici ikinci kriter motokaravanın yaşı yani üretim yılıdır. Bu ayrımlar ve yukarıdaki tablonun da yardımıyla karavan vergisi 2023 yılında ne kadar sorusunu özetleyelim:

1) 1900 cm3 ve altı motor hacmi için motokaravan vergi fiyatı:

  • 1-6 yaşında araç: 3.380 TL
  • 7-15 yaşında araç: 2.109 TL
  • 16 yaşında ve daha eski araç: 1.253 TL’dir.

2) 1901 cm3 ve üstü motor hacmi için motokaravan vergi fiyatı:

  • 1-6 yaşında araç: 5.116 TL
  • 7-15 yaşında araç: 3.380 TL
  • 6 yaşında ve daha eski araç: 2.109 TL’dir.

Özetle karavan vergisi 2023 yılında da 2022 yılında belirlendiği fiyatların üstünde seyrediyor. Çekme karavanlar için hala vergi yükümlülüğü bulunmuyor. Bu yüzden şuradaki yazımızda en masrafsız karavan çeşidi başlığı ile 750kg altı çekme karavanlardan bahsettik. Ama Motokaravanların vergileri var ve motor silindir hacmi ve üretim yılına göre değişerek yukarıda belirttiğimiz rakamlara sahip oluyor.

Böylece karavan vergisi ne kadar? çekme karavan vergisi var mı? Motokaravan vergisi 2023 gibi konularda aklınızda soru işareti bırakmamaya çalıştık. Karavan ve doğa hayatı, kamp alanlarında ihtiyaç duyabileceğiniz bilgiler gibi yazılarımızdan haberdar olmak için bizleri web sitemizden ve sosyal medyadan takip etmeyi unutmayın!

Karavan ile ilgili her türlü konuda detaylı bilgi için de yine bizlere ulaşabilirsiniz. Sağlıklı günler.