Karavan

Kiralık Karavan Fiyatları 2023

Kiralık Karavan Fiyatları 2022

Maceracı ve meraklı insanların en çok sevdiği şey dünyayı gezebilmektir. Yeni yerler keşfetmek, bu yerlerde uzun vakitler geçirmek hem kültürel anlamda zenginleşmeyi sağlıyor hem de eğlenceli vakitler sunuyor. Bir yerleri gezerken en çok ihtiyaç duyulan şeylerin başında konaklayacak yerler geliyor. Ancak günümüzde ülkemizde yaşanan ekonomik sıkıntılardan dolayı konaklama fiyatları çok yükseklere ulaşmış durumda. Bu sebeple insanlar otel ve benzeri yerlerde kalmaya çekiniyorlar. Ayrıca eğer bir yeri gezecekseniz konaklayacağınız yerin merkezi bölgede de olması gerekiyor. Bu tip durumlarda birçok insanın ilk seçeneği karavanlar oluyor.  Karavan satın almak zor olsa da kiralayarak hem maddi açıdan kendinize kolaylık sağlayabilirsiniz hem de gezmek istediğiniz bölgelere yakın yerlerde konaklayabilirsiniz. Bu durumda en çok merak edilen sorulardan biri kiralık karavan fiyatları 2023 yılında ne kadar oluyor.

Karavan

Film ve dizilerde sıkça görebildiğimiz ve genellikle gezgin insanların kullandığı karavanlara taşınabilir mini ev diyebiliriz. Çekme karavan ve motokaravan olarak iki farklı türe ayrılan bu mini evleri ister aracınıza bağlayarak ister de motokaravan şeklinde sürerek götürebilirsiniz. Karavanların içerisinde konaklamanız için uygun eşyalar mevcuttur.

Yemekten yatmaya kadar her türlü ihtiyacınızı karşılamanızı sağlarlar. Karavan çeşitlerinde değişkenlik olabildiği gibi genişlikleri de değişken olabilir. Eğer ailecek bir gezintiye çıkacaksanız geniş bir karavan bulmanız gerekecektir. Ancak 1-2 kişilik bir karavan arıyorsanız küçük karavanlar size yetecektir.

Kiralık Karavan Fiyatları 2022

Kiralık Karavan Fiyatları

Ülkemizde birçok yerde kiralık karavan satışını görmeniz mümkündür. Eğer kısıtlı bir süre gezintiye çıkmayı düşünüyorsanız karavan kiralamak satın almaktan daha karlıdır. 2022 yılında çok daha düşük olan kiralık fiyatları, ekonominin de etkisi ile ülkemizde 2023 yılında artış gösterdi. Peki, 2023 yılındaki karavan fiyatları nedir?

İşte 2023 yılında ülkemizdeki ortalama kiralık karavan fiyatları:

  • Yaz Aylarındaki Günlük Çekme Karavan Fiyatı: 900 TL
  • Kış Aylarındaki Günlük Çekme Karavan Fiyatı: 700 TL
  • İlkbaharda Günlük Çekme Karavan Fiyatı: 750 TL
  • Sonbaharda Günlük Çekme Karavan Fiyatı: 800 TL
  • Haftalık 3 Kişilik 15 M3 Çekme Karavan Fiyatı: 7.000 TL
  • Aylık 3 Kişilik 15 M3 Çekme Karavan Fiyatı: 25.000 TL

Kiralık karavanlardaki fiyatlar ortalama olarak hesaplanmıştır. Farklı bölgelerde değişiklik gösterebilir.

Kiralık Karavan Fiyatlarındaki Değişkenliğin Sebepleri

Karavan kiralarken bazı çeşitlerinin daha pahalı olduğu görülmektedir. Bu nedenle karavan fiyatlarındaki bu değişikliğin sebepleri merak ediliyor. Kiralık bir karavanın fiyatında birçok farklı değişken bulunur. Kullanacak kişi için oluşacak masraflara baktığımızda benzin, oluşacak hasarlardan dolayı gerekli olan tamirler için ek ücretler ödemek durumunda kalabilirsiniz.

Kullanacak kişinin dışında satın alınan yerlerde kiralık karavan fiyatlarının değişme sebeplerine bakacak olursak en başta istenilen karavan çeşidinin geldiğini söylemek gerekir. Aileler için uygun olan geniş karavan fiyatları daha küçük karavanlara göre çok da pahalıdır.

Ayrıca yaz aylarında talebin artması sonucunda kiralama fiyatlarının da arttığını belirtmek gerekir. Ek personel hizmeti alıyorsanız, bu da fiyatı değişmesine sebep olan bir diğer unsur olur. Ayrıca karavan içerisinde bulunmasını istediğiniz özel bir eşya olduğunda da fiyatın artması söz konusu olur.

Kiralık Karavanların İçerisinde Neler Bulunur?

Kiralık karavanların içerisinde konaklamada ihtiyacınız olan her şey yer alır. Uyumak için yorgan, yastık, yatak ve nevresim takımı bulunmaktadır. Yemek yiyebilmek için bir masa ve kişi sayısına göre sandalye bulunur. Ayrıca yemek pişirebilmek için gerekli olan setleri de karavan içerisinde bulabilirsiniz. Sıcak su, temiz su deposu da yine içerisinde yer alanlardır. Eğer canınız sıkılırsa içerisinde televizyonun yer aldığı karavanları da tercih edebilirsiniz.

Çekme Karavan

Karavanlar arasında iki farklı tür bulunmaktadır. Bunlardan biri çekme karavandır. Çekme karavanlar römork şeklinde olurlar. Eğer aracınız varsa bu karavan türünü alabilirsiniz. Çekme karavanlar bir aracın arkasına bağlanırlar. Bu sebeple karavanı çekebilecek güçteki araçlara ihtiyaç duyulur. Aksi halde yol üstünde birçok sorunla karşılaşabilirsiniz. Genellikle geniş gövdeli araçlar için çekme karavanlar uygundur.

Kiralık Karavan Fiyatları 2022

Motokaravan

Bir diğer karavan türü olan motokaravanlar, çekme karavanın aksine kendinden araçlıdır. Yani bir aracın arka kasası gibi düşünebilirsiniz. Nitekim günümüzde kasası geniş olan Transit tarzı birçok araç modelinin arka kısmının karavana dönüştürüldüğünü de görmekteyiz.

Karavan Kiralanabilecek Yerler

Konaklama ücretleri ödemek yerine karavan kiralamak isteyenler nereden kiralamaları gerektiği hakkında birçok soru sormaktadır. Genellikle insanlar araba galerine giderler. Fakat karavan kiralama için özel yerler bulunur ve buradaki fiyatlar çok daha uygun olur. Eğer sizde bir karavan kiralamak istiyorsanız ufak bir araştırma ile bulunduğunuz yerdeki karavan kiralayan firmaları görebilirsiniz.

Karavan Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Çekme karavan kiralarken, evinize baktığınız gibi bakmaya özen göstermelisiniz. Aksi halde yanlış kullanımlar ek masraflar çıkarabilir. Eğer bir yerleri gezecekseniz ve bununla birlikte karavanınızı bir yerde bırakacaksanız ilk yapmanız gereken şey karavanın kapısının kilitlemek olacaktır.

Çünkü hem art niyetli olan insanlar hem de meraklıları karavana girmek isteyebilirler. Ayrıca arabanızla karavanı çekerken ara sıra bağlı olduğu yeri kontrol etmeniz faydalı olur. Çekerken karavanın tekerinde oluşabilecek aşınmalara da dikkat etmek gerekir.

Kiralanan Karavan Ne Kadar Uzaklığa Kadar Götürülebilir?

Karavan kiralarken akılda birçok yeri gezmek olabilir. Bu durumda en çok merak edilen soruların başında kiralanan karavanın ne kadar uzağa götürülebileceği gelir. Kiralık karavan hizmeti veren firmalar için bu durum önemsizdir. Çünkü onlar karavanı zamanında teslim etmenize bakarlar.

İsterseniz ülkenin en uzak köşelerine gidebilirsiniz. Aracı zamanında getirdiğiniz sürece firmalar için herhangi bir sorun teşkil etmez. Ancak eğer götürdüğünüz yerlerdeki koşullardan dolayı karavanda arıza oluşmuşsa ek ücretler ödemek zorunda kalabilirsiniz.

 

 

 

İlgili Mesajlar