Karavan

Karavan Fiyatları 2023

Karavan denilince akla gelen ilk şey sabit bir yere bağlı kalmadan tatil yapabilmek oluyor. Pandemiyle birlikte değişen tatil şekilleri nedeniyle karavanlara olan ilgi oldukça arttı. Tatil yapmanın yanında karavanda yaşamı tercih eden kişilerinde sayısı da az değil. Sabit bir yerde kalmamak, farklı yerler görmek ve aynı zamanda evini yanında taşımak isteyen kişiler özel araç yerine karavan satın almayı seçiyor. Talebin bu kadar artmasıyla birlikte ister sıfır ister ikinci el olsun çeşitli detaylara sahip karavan fiyatları 2023 yılında da değişen fiyatlarda kullanıcılarla buluşuyor.

Sıfır Karavan Fiyatları

Sıfır karavanlar ilk kez satın alan kişi tarafından kullanılacağı için mutfak, tuvalet gibi detaylarda daha hijyenik bir ortam sağlıyor. Ancak tüm sıfır araçlarda olduğu gibi sıfır karavan fiyatları da ikinci el olanlara göre biraz daha yüksek oluyor. Modeline, markasına ve içerdiği özelliklere göre fiyatlar farklılıklar gösterse de sıfır karavan fiyatları 2023 yılında 150.000 – 3.000.000 TL arasında değişiklik gösteriyor.

İkinci El Karavan Fiyatları

İkinci el karavan alırken içindeki özelliklerin kullanım durumu ve modeli gibi faktörler fiyatı etkiliyor. Motokaravanlarda aracın kaç km’de olduğu da fiyatı değiştiren bir diğer özelliktir. Çekme karavanlar ikinci el piyasasında da motokaravanlara göre daha düşük fiyatlı oluyor. Özellikle 750 kilo altı olan modellerinde ruhsat çıkarma masrafı da olmadığı için fiyat daha bütçe dostu rakamlara iniyor. Hangi karavanın sizin için uygun olduğuna karar veremiyorsanız artıları ve eksileriyle çekme karavan ve motokaravan karşılaştırması yaptığımız içeriği okuyabilirsiniz.

Karavan Modelleri

Karavan modelleri araçların arkasına takılabilen çekme karavan ve motokaravan olmak üzere iki kategoride değerlendiriliyor.

Ancak bu modellerin de kendi içlerinde bazı çeşitleri bulunuyor;

Motokaravan;

  • Alkovenli Motokaravan
  • Alkovensiz Motokaravan

Klasik Çekme Karavan;

  • Küçük Gözyaşı Römorkları
  • Tavanı Yükselen Karavanlar
  • Katlanan Karavanlar
  • Mini Karavanlar
  • The Stylish

Karavan modelini belirlerken kalacak kişi sayısı, mutfak, lavabo ve buna benzer ihtiyaçlar ile karavanı çekecek aracın gücü gibi özelliklere dikkat etmek gerekiyor. Örneğin küçük gözyaşı römorkları tuvalet ve dolaşım alanı içermediğinden bu detaylara önem veren kullanıcıların ihtiyacına cevap vermeyen bir model olacaktır.

Motokaravan Fiyatları

Motokaravanlar yaşam alanı ve sürücü bölümünü entegre etmesi sebebiyle birçok kişi tarafından öncelikli olarak tercih edilebiliyor. Böylece sürücü ve diğer yolcular tek bir araçta oluyor ve aracın tüm imkanlarından (klima, müzik, mutfak vb.) yararlanabiliyor.

Bununla birlikte motokaravanlar her ne kadar her şeyi içinde barındırsa da şehir içinde dar sokaklarda ulaşım zorluğu ve park yeri sıkıntısı gibi bazı sorunlara neden olabiliyor. Fiyatının çekme karavanlara göre yüksek olması da bir diğer dezavantaj. Ancak tüm bunlara rağmen tek bir araçta seyahat etme konforunu yaşamak isteyen kullanıcılar motokaravandan vazgeçemiyor.

Motokaravan fiyatları markası, modeli, üretim yılı, sıfır olması gibi detaylara göre farklı fiyatlarda kullanıcılarla buluşuyor. Motokaravanların bazılarında duş, tuvalet gibi imkanların bulunması ve özel yapım olması da fiyatı ayrıca etkiliyor. Diğer yandan motokaravanlardan ÖTV (Özel Taşıt Vergisi) alınması bu araçların fiyatını önemli ölçüde arttırıyor.

Çekme Karavan Fiyatları

Araçların arkasına takılabilen çekme karavanlar pratik olması ve kullanılmadığı zaman park alanına bırakılabilmesi sayesinde daha kullanışlı oluyor. Bilhassa tatil yerlerinde karavanı kenara park ettikten sonra özel aracın haricen kullanılabilmesi büyük avantaj sağlıyor. Çekme karavanların fiyatları aksına ve büyüklüğüne göre farklılık gösterebiliyor.

İçinde mutfak, tuvalet gibi imkanları barındıran karavanların yanı sıra sadece uyumak için kullanılabilecek daha minimal ve ucuz modellerde bulunuyor. Çekme karavanlarda ÖTV olmadığından ve birçok seçeneğe sahip olmasından dolayı motokaravanlardan daha uygun fiyatlara satışa sunuluyor.

İlgili Mesajlar