Karavan

Sıfırdan Karavan Yapımı

Sıfırdan karavan yapımı hem ülkemizde hem de diğer ülkelerde pek çok kişi tarafından sorgulanıyor. İnsanlar kendilerinin inşa ettiği karavana sahip olmak ve bu araçla çeşitli faaliyetlere katılmak istiyor.

Karavan Yapımı İçin Gerekli Malzemeler

Karavan yapmak isteyen bireylerin birtakım malzemeleri toplaması gerekir. Bu malzemeler sayesinde araç, yaşam alanı haline dönüştürülebilecektir. Karavanı yapabilmek için ihtiyaç duyulan en önemli malzemelerin başında akü gelir. Akü sayesinde araç içerisine rahatlıkla enerji verilebilecektir.

Tuvalet ve duş sistemi için de birtakım malzemelere ihtiyaç duyulur. Portatif tuvalet, evye, lavabo gibi malzemeler karavanın en önemli ihtiyaçlarındandır. Bunun yanında yatak ve koltuk döşemeleri de karavanın ihtiyaçları arasında yer alır. Ancak seçilecek koltuk ve yatağın minimalist ve portatif olması oldukça önemlidir. Bu sayede araç içerisinde çok daha rahat şekilde hareket edilir.

Karavan Araç Seçimi

Karavana dönüşecek aracı seçmek oldukça önemlidir. Bu seçimi doğru yapmayan kişiler istediği aktiviteyi gerçekleştirmekte zorlanır. Karavana dönüşecek araç seçilirken piyasada tercih edilen araçların tercih edilmesi önerilir. Bu sayede olası bozulmalarda daha rahat parça bulunabilir. Ülkemizde genellikle PSA grubunun ürettiği araçlar karavana dönüştürülüyor.

Peugeot Boxer, Fiat Ducato ya da Citroen Boxer gibi araçlar ülkemizde karavana çevrilen araçlardandır. Bu araçları tercih eden kişiler problem oluşması durumunda pek çok kişiden yardım alabiliyor. Camlı panelvan ve düz panelvan gibi farklı modelleri olduğu için bu araçları seçmek bir avantaj olarak görülüyor.

Karavan Yapım Maliyeti

Zevkine uygun karavanı inşa etmek isteyen kişiler ödeyeceği miktarı öğrenmek istiyor. Ancak yapılacak karavana göre farklı ücretler ödenmesi gerekir. Ekstra işlemlerin yapılması gerektiği karavanlarda ortalama 20-50 bin daha fazladan vermek gerekir. Bunun yanında yaptığı karavana kendi ürettiği parçaları takan ya da parçaları geri dönüşümden temin eden kişiler daha düşük ücret öder.

Karavanların iç kısmına oldukça fazla para harcanabilir. Geniş, bol ışıklı ve ilgi çekici bir ambiyans isteyen kişiler daha yüksek ücret ödemek zorunda kalabilir. Bunun yanında standart bir görüntü isteyen bireyler ortalama ücret öder.

Karavan Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Herkes tarafından beğenilen ve kendi zevkini yansıtan karavanı yapmak isteyen kişilerin birtakım detaylara dikkat etmesi gerekir. Bu detaylardan ilki kaliteli malzeme kullanılmasıdır. Aracının sağlam, dayanıklı ve zor şartlara ayak uydurmasını isteyen kişiler kaliteli ürün kullanılmalıdır. Biraz daha düşük ücret ödemek adına kalitesiz malzeme kullanan kişilerin karavanı farklı problemlere neden olabilir.

Aracını karavana dönüştürmek isteyen kişilerin kenarda nakit parasının bulunması önemlidir. Çünkü bu işlemde hiç beklenmedik bir anda nakit paraya ihtiyaç duyulabiliyor. Nakit parası bulunmayan kişilerin karavanı daha geç sürede tamamlanabiliyor.

Karavan Ruhsatı Nasıl Alınır?

Aracını karavana dönüştürecek olan kişilerin önem vermesi gereken konulardan birisi de karavan ruhsatı alma işlemidir. Karavanına ruhsat almak isteyen bireylerin ilk olarak proje çizdirmesi gerekir. Karavanın içerisindeki zorunlu malzemeleri içine alan bu proje TSE’ye sunulur. TSE çizilen projeyi ve aracı detaylı olarak inceler. Belirtilen şartlara aykırı herhangi bir durum yoksa karavana uygunluk belgesi verilir.

Uygunluk belgesini alan araç sahipleri TÜVTÜRK ’e giderek araçlarını muayeneye sokuyor. Muayene aşaması da başarıyla tamamlandıktan sonra notere başvuru yapılarak yeni ruhsat çıkartılabilir.

Sıfırdan Karavan Yapmak Ne Kadar Sürer?

Bir karavanı sıfırdan inşa etmek dışarıdan göründüğü kadar kolay değildir. Yapılacak işlemlerin başarıyla bitirilebilmesi için hem para hem de süre gerekir. Ancak sıfırdan araç inşa etmek isteyen kişiler ne kadar sürede ilgi çekici bir karavana sahip olacağını merak ediyor. Sıfırdan yapılan bir karavanın süresi yapılan işlemlere göre değişiklik gösterebilir.

Bazı kişiler detaylı ve lüks bir araç isterken bazı kişiler ortalama bir araç ister. Kişilerin isteklerine bağlı olarak farklı süreler ortaya çıkabilir. Bunun yanında karavanın ruhsatını da unutmamak gerekir. Çünkü bu da uzun süren bir işlemdir. Genel olarak problem çıkmaması durumunda 2- 6 ay içerisinde sıfırdan bir araç karavana dönüştürülebilir.

Sıfırdan Karavan Yapmanın Avantajları

Beğenilen bir aracın sıfırdan karavana dönüşmesi birçok avantajı barındırır. Bu avantajlarından dolayı ülkemizde pek çok kişi karavanlara yönelmeye başladı. Özellikle Covid 19 salgınından sonra aracını karavana dönüştürmek isteyenlerin sayısında gözle görülür bir artış yaşandı.

Bir aracı sıfırdan karavana dönüştürmenin avantajları şunlardır:

  • Tamamen kendi zevkine uygun tasarım yapılabilir.
  • Aracın eskimiş ve değişmesi gereken parçaları değiştirilebilir.
  • Otel, apart gibi yerlere ücret ödemeden yılın her dönemi tatil yapılabilir.
  • Herhangi birine bağlı kalmadan Türkiye’nin her yeri gezilebilir.

Sıfırdan karavana dönüşen araçlar bakımlı olduğu için en uzak yerlere dahi sorunsuz şekilde gidilebilir.

Sıfırdan Karavan Yapımı İçin Gereken Malzemeler Nereden Bulunur?

Sıfırdan araç dizayn edeceklerin zorlandığı konuların başında parça temini gelir. Bundan dolayı pek çok kişi karavanının ihtiyaç duyduğu parçaları nereden alacağını sorgular. Karavanı için parça gereken kişiler alışveriş sitelerinden yardım alabilir. Bu sitelerde her araca uygun parçalar yer alır. Bunun yanında araç forumlarında da gereken parçalar bulunabilir.

Sıfırdan araç dizayn edecek kişiler İstanbul, Ankara gibi büyük şehirlerdeki satıcılarla da iletişime geçebilir. Bu satıcılardan bazıları ihtiyaç duyulan parçaları Türkiye’nin her yerine kargo olarak gönderebilir.

Karavan İle Yapılacak Aktiviteler

Karavanın değeri günümüzde çok daha iyi biliniyor. Her geçen gün artan nüfusa bağlı olarak bireyler karavana yönelmeye başladı. Bu araçlarla yapılacak aktivitelerin fazla olması bireylerin ilgisinin bu alana yönelmesini sağladı.

Bu araçlarla yapılacak aktivitelerden bazıları:

  • Doğum günü kutlaması
  • Sevgililer gününe özel yemek gecesi
  • Romantik bir gece
  • Herkesten uzak deniz tatili

Karavana sahip olanlar hayatı çok daha eğlenceli şekilde yaşama fırsatı buluyor.

Kimler Sıfırdan Karavan Yapabilir?

Sıfırdan karavana ulaşmak isteyen kişilerin bol vakte ihtiyacı vardır. Boş vakit yaratabilen kişiler sıfırdan araç inşa edebilir. Ancak devamlı iş görüşmesinde olan ya da karavanı için efor sarf etmek isteyen kişiler sıfırdan araç inşa etmede oldukça zorlanacaktır. Bu kişilerin profesyonel destek alması önemlidir. Sıfırdan karavan hayali kuran kişilerin uzun bir sürece hazır olması önemlidir.

 

İlgili Mesajlar